Seramik Nasıl Temizlenir?

Seramik Nasıl Temizlenir?

Seramik nasıl temizlenir sorusu evinden seramik fayans bulunan herkesin en az bir kere sorduğu sorulardan biridir. Özellikle banyo ve mutfaklarda sıklıkla kullanılan seramik fayanslar hoş bir görünüme sahiptirler. Fakat diğer yüzeylere oranlara daha hassastırlar. Bu yüzden de seramik fayansların temizliği konusunda daha titiz davranmak gereklidir.

Seramik fayansları doğru bir şekilde temizlemek, lekelenmelerini ve yıpranmalarını engellemektedir. Böylece daha uzun süreli bir kullanım fırsatı sunar. Siz de doğru temizlik malzemeleri ve doğru yöntemler sayesinde seramik temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yaparak banyo ve mutfaklarınızı tertemiz hale getirebilirsiniz.

Seramik Temizliği İçin Kullanılması Gereken Malzemeler

Seramik temizliği için kullanılması gereken malzemeler çeşitlilik gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra doğru temizlik malzemesini kullanmak oldukça önemlidir. Asidik maddeler fayanslarınıza zarar vererek parlaklılarını yitirmelerine neden olacağından seramik fayans temizliği için nötr ya da bazik ürünler kullanmak oldukça önemlidir.

Temizlik için doğru malzemenin kullanılması oldukça önemlidir. Bu sebeple piyasada bulunan temizleyicilerin pH değerlerine bakmak ve buna göre kullanmak önemlidir. Bu tedbir; temizlik sonrası istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasını büyük ölçüde engelleyecektir. Bunların haricinde fayansa damlama tehlikesi olan sirke, limon gibi asidik maddeler hızlı bir şekilde temizlenmelidir. Aksi takdirde fayanslarda renk açılmasına neden olabilirler.

Seramik Temizliğinin Püf Noktaları

Seramik temizliğinin en kritik noktalarından biri doğru malzemeyi seçmektir. Sonrasında sizinle paylaşacağımız seramik temizliğinin püf noktaları sayesinde tertemiz zeminlere kavuşabilirsiniz. Bu sayede hijyenik bir ortamda zaman geçirmeye devam edebilirsiniz. İşte seramik temizliği sırasında dikkat edilmesi gerekenler:

  • Seramikleri yumuşak bir fırçayla fırçalayın. Bu seramiklerin yüzeylerini çizebilecek kum ve taşlardan arındırmayı sağlar.
  • Hazırladığınız karışımı süngerle değil bir bez veya paspas yardımıyla zemine yedirin. Sünger zemini çizebilir.
  • Derz aralarını küçük bir fırçayla fırçalayın. Fayansların en çok kir toplayan yerleri ders aralarıdır. Bu nedenle küçük bir fırça burada birikmiş olan kirleri arındırmanızı sağlar.
  • Son olarak ılık su ile fayanslarınızı paspaslayın.

Siz de kullanacağınız malzemelere dikkat etmelisiniz. Ayrıca sizinle paylaştığımız püf noktaları uyguladığınız takdirde tertemiz ve hijyenik yüzeylere sahip olabilirsiniz.