Mermer Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Mermer Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Mermer lekeleri nasıl temizlenir hakkındaki araştırmalar özellikle son yıllarda artmıştır. Bunun sebebi; mermerin vazgeçilmez bir mimari malzemesi haline gelmesidir. Şık görünümü, dayanıklılığı kolay bakımı sayesinde sıklıkla tercih edilen mermer gündelik hayatta sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu malzeme mutfak ve banyolarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle de çeşitli lekelere maruz kalabilmektedir. Mermer bakımı ve mermer lekeleri temizliği konusunda fikir sahibi olmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece evinizdeki mermerlerin hoş görünümü ve hijyenini koruma konusunda oldukça etkili olacaktır.

Mermer Temizliği İçin Kullanılan Malzemeler

Kireçtaşının başkalaşım geçirmesi sonucu meydana gelen mermer güçlü bir taştır. Fakat özünde kireçtaşı yapısına sahip olduğu için temizliği konusunda titiz davranmak oldukça önemlidir. Bu noktada mermer temizliği için kullanılan malzemeler oldukça büyük önem arz etmekte. Yanlış kullanılan temizlik malzemeleri mermerin sararmasına neden olabilmektedir. Özellikle asitli temizlik maddeleri mermer içerisindeki kireci okside ederek mermerin sararmasına neden olur. Bunların yanı sıra mermerin fazla suyla temas etmesi de sararmaya neden olan unsurlardan bir diğeridir.

Mermerin yapısının koruyabilmesi için temizlik malzemelerinin öneminden bahsettik. Şimdi gelelim mermer temizliği için kullanılabilecek malzemelere. Mermer temizliği için genellikle pH değeri sıfır olan temizlik malzemeleri seçilmelidir. Bu malzemeler hem mermerin sağlığını korunmasını hem de üzerindeki lekelerin kolay bir şekilde çıkmasını sağlamaktadır.

Mermer Temizliği Nasıl Yapılır?

Mermerin yapısını ve kullanılan malzemelerin önemini kavradıktan sonra akıllara mermer temizliği nasıl yapılır sorusu gelmekte. Mermerlerin günlük temizliği doğru malzeme kullanıldığı takdirde oldukça kolaydır. Granit ve mermer zeminler için üretilmiş temizleyici maddeleri satın almak gerekir. Sonrasında bir bez yardımıyla silmek, mermerin oldukça güzel bir şekilde temizlenmesini sağlayacaktır.

Daha öncede belirttiğimiz gibi mermer temizliği sırasında kesinlikle asitli temizlik malzemeleri kullanılmamalıdır. Ayrıca bu taşın zarar görmemesi için, gündelik hayatta sıkça kullandığımız bazı şeyleri uzun süre üzerinde bırakmamalıyız. Örneğin sirke ve limon gibi asit içeren besinleri koymamanız oldukça önemlidir. Mermer temizliği doğru şekilde yapıldığı zaman oldukça kolaydır. Siz de doğru malzemeleri seçerek mermerleri temizleyebilir, hijyenik ve pırıl pırıl hale gelmelerini sağlayabilirsiniz.