Koltuk Nasıl Temizlenir?

Koltuk Nasıl Temizlenir?

Koltuk nasıl temizlenir sorusu piyasadaki koltuk fiyatlarını farkında olan ve koltuğunun ilk günkü gibi kalmasını isteyen herkesin aklına gelmektedir. Koltuklar herkesin evinde yer alan ve özenle seçilen ev eşyalarından biridir. Özellikle oturma odasında yer alanlar sıklıkla kullanılmaktadır. Bu koltukların diğer odalardaki koltuklara oranla daha çabuk eskidiğini fark etmişsinizdir.

Sık kullanılmasının sonucu olarak birçok leke, toz ve yemek kırıntısı barındıran koltukların ömrünü uzatmak isteriz. Bunun için rutin bir temizlik şarttır. Size vereceğimiz bilgilerden faydalanarak rutin haline getirebileceğimiz birkaç küçük adım var. Bu adımlar sayesinde koltuklarınızın yıpranmasını engelleyerek ömrünü uzatabilirsiniz.

Farklı Kumaşlar İçin Koltuk Temizleme Malzemeleri

Piyasada birçok farkı kumaştan elde edilmiş çeşitli koltuklar mevcuttur. Koltuk temizliği sırasında her koltuğa aynı malzeme kullanılmamalıdır. Farklı kumaşlar için koltuk temizleme malzemeleri oldukça farklılık göstermektedir. Koltuğun kumaşına uygun olmayan malzeme koltuğun yıpranmasına yol açarak ömrünü kısaltacaktır. Bu nedenle siz de koltuğunuz kumaşına en uygun malzeme ile temizlik işlemini gerçekleştirmelisiniz.  İşte koltuk kumaşına göre seçmeniz gereken temizlik malzemeleri:

  • Deri koltuk: Sirke ve zeytinyağı
  • Pamuklu koltuklar: Sabun ve sirke
  • Kadife koltuklar: Bulaşık deterjanı
  • Tay tüyü koltuklar: sabun, şampuan ve sirke

Siz de koltuğunuz kumaşına uygun olan temizlik malzemelerini kullanarak koltuğunuzu silebilir hem daha hijyenik bir ortam elde edip hem de koltuğunuzun ömrünü uzatabilirsiniz.

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Malzemeleri tedarik ettikten sonra sıra geldi koltuk temizliği nasıl yapılır sorusuna. Koltuk temizliği uygulanacak birkaç basit adımdan oluşur. Koltuk temizlemenin en can alıcı noktası ise kumaşına uygun temizlik malzemeleri kullanmaktır. Evinizdeki koltuklara en uygun temizlik malzemelerini seçtikten sonra yapmanız gerekenler oldukça basittir.

İşte koltuk temizlemek için uygulamanız gereken adımlar:

  1. İlk olarak koltuğun üzerini süpürün: Bu işlem sayesinde koltuk üzerinde kalmış yemek kırıntıları, saç ve tozlardan kurtulabilirsiniz.
  2. Uygun malzemelerle koltuğunuzu silin: Koltuk kumaşına uygun olarak kullanacağınız malzemelerle koltuğunu ovalayarak silin. Bu sayede koltuğun derinlerinde olan birikmiş kir ve tozdan kurtulabilirsiniz.
  3. Koltuğu kurumaya bırakın: Hava akışının bulunduğu ve güneş almayan bir ortamda koltuğunuzu kurumaya bırakın.