Kırılan Cam Nasıl Temizlenir?

Kırılan Cam Nasıl Temizlenir?

Kırılan cam nasıl temizlenir konusu hakkında endişe yaşayan birçok insan bulunmaktadır, bunun en büyük sebeplerinden biri ise küçük cam parçalarının temizliğidir. Kırılan cam parçaları küçük bir şekilde ev içerisinde farklı noktalara dağılabilir. Her ne kadar büyük cam parçalarını temizlemek oldukça kolay olsa da asıl sorun gözle görülmeyen küçük parçaların temizlendiğinden emin olmaktır.

Özellikle evde küçük çocuğu veya evcil hayvanı olan ailelerin oldukça titiz yaklaşması gereken konuların başında cam kırıkları gelmektedir. Düzgün bir şekilde temizleyen cam kırıkları sonrasında daha büyük bir kazaya neden olabilir. Bu nedenle cam temizliği sırasında kullanılabilecek yöntemleri bilmek ve doğru bir şekilde uygulamak oldukça önemlidir.

Cam Kırıklarını Temizleme Yöntemleri

Söz konusu cam kırığı olduğu zaman alanın yeterince temizlenip temizlenmediğini kestirmek oldukça zordur. Çoğu zaman elektrik süpürgesiyle süpürmek yeterli olmamaktadır. Bu da cam kırıklarını temizleme yöntemleri hakkında çeşitliklere neden olmuştur. İşte pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz temizleme yöntemleri:

  • Pamuk ile cam temizliği: Bir parça pamuğu ıslatıp cam kırıklarının olduğu bölgede gezdirmek. Bu, gözle görülmeyen cam kırıklarını temizle konusunda oldukça faydalı bir işlemdir.
  • Koli bandı ile cam temizliği: Koli bandı küçük parçaların temizlendiğinden yüzde yüz emin olmak isteyenler için harika bir yöntemdir. Kırılan bölgeye koli bandı yapıştırıp çekmek küçük parçaların temizlenmesinde oldukça etkili olacaktır.
  • Kağıt havlu ile cam temizliği: Birkaç parça kağıt havluyu elinizin etrafında dolayıp nemlendirin. Sonrasında cam kırıklarının olduğu bölgede havluyu gezdirin bu kırık parçaları toparlamanıza yardımcı olacaktır.

Cam Kırıldığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cam kırıldığında dikkat edilmesi gerekenler oldukça fazladır. Cam kırılması sonrasında etrafa bir sürü irili ufaklı keskin parça dağılır. Bu da yaşanabilecek kazaları beraberinde getirir. İşte kaza yaşanmaması için dikkat edilmesi gereken noktalar:

  1. Küçük çocuklarınızı ve evcil hayvanlarınızı kırıkların olduğu bölgeden uzaklaştırın.
  2. Büyük parçaları elle toplarken oldukça dikkatli ve sakin hareket edilmelidir.
  3. Küçük kırıkları sürükleyerek temizlemeye çalışmamak gerekir. Bu durum kırıkların temizlenmesine değil etrafa yayılmasına neden olur.

Siz de cam kırığı sonrasında dikkat edeceğiniz bu yöntemler ile daha büyük kazaların yaşanmasının önüne geçebilirsiniz.